lielanouri69@gmail.com 09399972438

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی و دندانپزشکی

کاربرد چاپ سه بعدی در پزشکی و دندانپزشکی :

در زمینه تولید محصول نهایی صنایع پزشکی و دندانسازی از اولین ها بودند که چاپگرهای سه بعدی را به خدمت گرفتند .

پیشرفت چاپ سه بعدی نیز در این صنایع برای تولید محصول بهتر و با کیفیت بالاتر سریع بوده و همچنان دارای پتانسیل بالایی است . این در وهله اول بدلیل امکان تولید محصول خاص برای هر فرد یا مورد خاص و بدلیل سرعت آن است . چاپ سه بعدی به غیر از تولید مدل در صنایع پزشکی و دندانسازی ،برای تولید طرح هایی که در پروسه ریختگری فلز برای شبکه نگهداری دندان و در ساختن طرح ابزار مناسب با استفاده از پروسه شکل دهی در خلا کاربردهای زیادی پیدا کرده است .

چاپ سه بعدی در صنایع پزشکی برای تولید ایمپلنتهای زانو و باسن که کاملا به اندازه و مناسب بیماراست . کاربرد پیدا کرده است . بدن هر فرد خاص است و اندازه های اعضای بدن که باید ترمیم یا جایگزین شود نیز خاص می باشد و با چاپ سه بعدی براساس طرح بدن هر فرد که از دستگاههای اسکن می آید ،می شود عضو جایگزین را با همان طرح و اندازه ای که در بدن بیمار است چاپ کرد . در موارد دیگر نیز گوشی های کمک شنوایی و کفی طبی کفش ،دست و پای مصنوعی نیز کاربرد پیدا کرده است .

چاپ سه بعدی برای تولید ابزارها و وسایل جراحی های خاص یا برای طرح های خاص به کار می رود . برای جراحی های پیچیده مثل جداسازی نوزادهای بهم چسبیده یا جراحی های قلب و مغز پیچیده ،مدل ارگان مورد جراحی بوسیله چاپ سه بعدی تهیه می شود و تیم جراحی بر روی این مدل که کاملا مانند عضو مورد جراحی است مراحل جراحی را تمرین می کند . این کار به هماهنگی تیم و آمادگی آنها برای جراحی و کوتاه کردن زمان جراحی کمک زیادی می کند .

1265 بازدید
۱۳۹۸/۰۴/۰۲