lielanouri69@gmail.com 09399972438

نقش چاپگر سه بعدی در معماری پایدار

معماری پایدار مفهومی است که در راستای استفاده بهینه از امکانات و مصالح و فناوری های ساختمانی و در جهت بهینه سازی مصرف انرژی و مواد ساختمانی و کاهش هزینه های اجرایی ساختمان و ارتقای کیفی آن به کار رفته است . روش های دستیابی به طراحی پایدار در سه اصل ، صرف جویی منابع طبیعی ، بازیافت ، مجدد استفاده کردن آنها . طراحی بر اساس چرخه زندگی ، طراحی انسان محور تعریف می شود . معماری پایدار با درک از محیط آغاز می شود ، با توجه به تعریف کمیسیون جهانی از معماری پایدار برآوردن نیازهای امروز بدون به مخاطره انداختن توانایی نسل های بعد برای برآورده کردن نیازهایشان روش های دستیابی به طراحی پایدار در سه اصل تعریف می شود : 

1 - صرفه جویی منابع طبیعی ، بازیافت و مجدد استفاده کردن آنها 

2 - طراحی بر اساس چرخه زندگی یک روش برای تحلیل پروسه ساختمان سازی و اثر آن بر محیط فراهم می کند .

3 - طراحی انسان محور ، که به بررسی اثرات متقابل بین انسان و جهان طبیعت می پردازد . 

چاپگر های سه بعدی :

تکنولوژی چاپ سه بعدی به معماران و شرکت های معماری کمک می کند که به طرز حیرت انگزی ماکتی بادوام و دقیق از مدل های طراحی شده ی خود داشته باشند ،البته معماران به همین امر بسنده نکرده اند و پا را فراتر گذاشته و به سراغ ساخت و ساز با مقیاس انسانی ، بوسیله این چاپگرها رفته اند . البته این فرآیند تولید جدید بیشتر باهدف پایداری محیط زیست در راستای رسیدن به یک معماری پایدار می باشد . 

نمونه های ساخت و ساز شده توسط چاپگر سه بعدی : 

ساخت خانه توسط چاپگر سه بعدی :

یک شرکت خصوصی در شرق چین با استفاده از چاپگر های غول پیکر سه بعدی موفق به ساخت ده خانه کامل فقط در یک روز شده است . این خانه های یک طبقه که در پارک فناوری شانگهای به نمایش  گذاشته اند کاملا شبیه به خانه های معمولی هستند و برای ساخت هر یک از آنها چهار چاپگربا ده متر طول و 6.6 متر ارتفاع استفاده شده است . این چاپگرها می توانند به طور خودکار مواد مورد نیاز برای ساخت خانه را در جهات مختلف پرتاب نمایند . خانه های ساخته شده به طور لایه لایه و با استفاده از مصالح عادی ساختمانی یعنی سیمان و برخی ضایعات ساختمانی ساخته شده اند .

با استفاده از این فناوری مواد ساختمانی به کار گرفته شده به سرعت خشک می شوند . او که دوازده سال است در زمینه چاپگر سه بعدی فغالیت می کند ، فناوری تازه را مقرون به صرفه و سازگار با محیط . زیست توصیف کرده است .  

مزایای استفاده از چاپگر سه بعدی : 

.فناوری پرینت سه بعدی مزایای زیادی دارد وموارد مصرف آن بی پایان است 

افزایش سرعت و صرف زمان کم 

کاهش نیروی انسانی 

کاهش مواد و مصالح مصرفی 

استفاده مجدد مواد 

تقلیل ضایعات و نخاله های ساختمانی 30 الی 60 درصد 

کاهش هزینه های ساخت و ساز 

کاهش آلودگی زیست محیطی 

610 بازدید
۱۳۹۵/۱۲/۲۳